Мицкоски: Ако Заев се откаже од Гоце Делчев и јазикот, идната влада на ВМРО тоа ќе го поништи

Од:

Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на денешниот протест на партијата „против мафијата, за правда и слобода“ во Штип, рече дека доколку владата на СДСМ и Зоран Заев се откаже од Гоце Делчев и јазикот, идната влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ нема да ја почитува таа одлука и ќе ја поништи.

„Доколку навистина биде прифатено од страна на оваа политичка мафија  предводена од Зоран Заев дека Гоце Делчев во регионална смисла бил Македонец бидејќи бил роден на географската територија  Македонија, а по националност бил
Бугарин, нашиот мајчин македонски јазик е лингвистичка форма на бугарскиот, тоа ќе значи целосно асимилирање на македонската нација, удар во темелите на македонската нација и современата македонската држава и дополнително
понижување,“ рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ по протестното возење од Скопје до Штип.

„И веднаш да кажам дека ако оваа мафија на чело со Заев донесе таква одлука следната влада на ВМРО-ДПМНЕ, истата таа одлука веднаш  ќе ја поништи и никогаш понатаму нема да ја почитува. Нека остане кажано и запишано, да не биде
потоа не сме кажале и не сме предупредиле,“ додаде Мицкоски.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ утре на блокади во Скопје и на протести во 15 града

Катерина Павлова-Николовска

ВМРО-ДПМНЕ: Заев до вечер да каже што преговара тајно во Софија, во спротивно утре ја блокираме Владата и МНР

Жарко Настоски

Муцунски: ВМРО-ДПМНЕ со амандмани на буџетот ќе бара итни политики за справување со аерозагадувањето

(ВИДЕО) Андоновски: Заев го смета македонскиот народ за експериментална нација

(ВИДЕО) Мицкоски: Ако Заев го начне македонскиот идентитет, ќе се соочи со народот на чело со мене

Жарко Настоски

ВМРО-ДПМНЕ: Филипче закопа 39 граѓани за еден ден, а Заев во кризна состојба оди на избори, одговорност мора да има

Катерина Павлова-Николовска