Методија Величковски-нов началник на ГШ на АРМ

Од:

Нов началник на Генералштабот на АРМ е Методија Величковски.
Претседателот на Македонија Ѓорге Иванов вчера во Охрид го потпишал указот за назначување на Величковски. Претходно беше разрешен генералот Горанчо Котевски, откако претседателот Иванов веќе една година не потпишуваше указ за негово разрешување или заа негово ново назначување.

Кандидати за оваа функција биле и генералите Васко Ѓурчиновски и Димче Петровски.

Би можело да ве интересира

Меморандум за соработка, ќе нема погрешни податоци за стажот на вработените во МО и Армијата

Ана Ололовска

Шекеринска: Направивме пресврт, во одбраната и Армијата може да се инвестира подобро

Ана Ололовска

Реакција на министерката Шекеринска на изјавата на портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ

Ана Ололовска

Армиите на Северна Македонија и Србија ќе ги користат капацитетите за обука на двете земји

Ана Ололовска

Прв пат двајца припадници на нашата Армија на тренинг мисија на ЕУ во Централно Африканската Република

Ана Ололовска

Шекеринска: Очекувам двотретинско мнозинство и за законот за одбрана, пратениците да ги заборават партиските притисоци

Ана Ололовска

Leave a Comment

eighteen − four =