Метју Палмер во Македонија на средби со државниот врв и партиските лидери

Од:

Вршителот на должност заменик- помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Метју Палмер од 1 до 3 август ќе престојува во посета на Македонија во рамките на која ќе ја ја изрази поддршката на Вашингтон за Договорот со Грција за решавање на спорот со името, како и за прогресот на земјата кон членството во НАТО и во ЕУ, соопшти Американската амбасада во Скопје.

За време на престојот во земјава Палмер ќе се сретне со претседателот Ѓорге Иванов, со премиерот Зоран Заев и со лидери на политички партии.

Тој ќе учествува на прославата на Илинден во Крушево и ќе се сретне со официјални претставници на локалните власти надвор од Скопје.

Би можело да ве интересира

Американските санкции против гасоводот „Северен поток 2“ ќе засегнат преку 120 европски компании

Жарко Настоски

Владата со апел до опозицијата поскоро да се донесат измените на Законот за заштита од заразни болести

Ана Ололовска

Владата ја оцени како недостојна изјавата на Каракачанов дека ќе прати војници да ги отстранат спомениците

А1он

Арсовски од Влада: Отворени сме да разговараме за декриминализација на канабисот

Искра Манојлоска

Соединетите држави го тужат Гугл за монопол

А1он

Актуелните разузнавачи на САД сметаат дека објавата на писмата на Хантер Бајден не е масло на Русија, поранешните тврдат дека е

Ана Ололовска