Мерки на Кризниот штаб во Охрид за престојните забрани за движење во викендите

Од:

Кризниот штаб на Општина Охрид за превенција и справување со Коронавирусот, донесе повеќе заклучоци, за начинот на спроведување на мерките за продолжен полициски час за време на викендите.

Согласно одлуките, маркетите и економските оператори на територијата на Општина Охрид што се регистрирани за он-лајн продажба, ќе може да вршат достава на намирници за итни и неодложни потреби за време на полицискиот час во текот на викендот. За тоа тие ќе мора да испратат барање до Кризниот штаб на електронската адреса [email protected] најдоцна до утре напладне. Макисмално ќе биде дозволено движење на пет вработени лица (доставувачи) од маркет, сите со соодветна заштитна опрема.

На сличен начин ќе работат и аптеките за време на полицискиот час за време на викендот, со испраќање на потребните податоци на истиот е-маил, со цел навремена координација со мобилните тимови на Општина Охрид, Црвениот крст и СВР – Охрид.

До банките се апелира да обезбедат редарски мерки за клиентите кои чекаат на шалтерите и пред влезовите на банките, како и за банкоматите пред филијалите и експозитурите.

За маркетите останува препораката за задолжителна дезинфекција на објектите во утринските часови пред почетокот на работното време.

Што се однесува на граѓаните, од нив се бара доколку имаат неодложна или итна потреба од движење за време на траењето на полицискиот час за време на викендот, да достават барање до СВР – Охрид, најдоцна до утре до 12 часот.

Кризниот штаб на Општина Охрид упати барање до Кризниот штаб на Владата на Република Северна Македонија да изнајде решение за редуцирање или ограничување на движењето на граѓаните од Охрид кон Струга и обратно, со цел поголема заштита и превенција на граѓаните.

Би можело да ве интересира

Пратеникот Мухамед Зекири и неговото семејство хоспитализирани во болница

А1он

Полициски час од четврток, почнува во 21 часот

Предраг Петровиќ

Нов полициски час од четврток до понеделник за Скопје, Штип, Куманово, Тетово

А1он

Граѓаните при влез во Македонија ќе мораат да приложат PCR тест доколку не сакаат да бидат спроведени во државен карантин

А1он

Поповите против карантин за Задушница: Заболените се од ифтарите кои се одржуваа на затворено, гробиштата се на отворен простор

Габриела Димковиќ-Мишевска

Затворена уште една текстилна компанија во Штип, вкупно седум конфекции

Ана Ололовска