Масовно труење во Виница: За една вечер 120 лица побарале итна медицинска помош

Од:

Дури 120 лица вчера во текот на ноќта побарале итна медицинска помош во здравствената установа во Виница откако почуствувале симптоми на труење со храна проследени со висока температура и стомачни тегоби неколку часа откако конзумирале храна и пијалоци во некои од локалните угостителски објекти.

Од минатиот викенд до денеска во Виница се случува масовно труење на жителите. За седум дена затруени се повеќе од 170 лица, а надлежните институции Центарот за јавно здравјe и Агенцијата за храна и ветеринарство како воопшто и да не постојат.

По минатонеделното труење екипи испрати само Државниот санитарен и здравствен инспекторат од каде што потврдија дека затвориле една сендвичарница. Што воопшто сработија екипите на Центарот за јавно здравје и Агенцијата за храна и ветерина кога една недела подоцна има ново труењето од други угостителски објекти со двојно поголема бројка на затруени граѓани.

Граѓаните бараат одговор од Агенцијата за храна и ветеринарство дали некој врши контрола на тоа каква храна и пијалоци се пуштаат во продажба во угостителските објекти како во Виница така и низ целата држава.

Виктор Јованов

Би можело да ве интересира

Во Виница се градат 36 социјални станови, ќе се инвестира и во градскиот водовод

А1он

Припадници на групата Боко Харам отруени во затвор во Чад

А1он

Макпрогрес Виница со донација од 500.000 денари за Министерството за здравство

А1он

Пазарот во Виница се затвора целосно

Ана Ололовска

Истокот во самоизолација: Над 300 лица затворени во своите домови поради коронавирусот

Во Виница одбележана 19-годишнината од загинувањето на армискиот капетан Кирчо Димитриов

А1он