Македонија и Бугарија ќе ја интензивираат соработката во енергетиката

Од:

Македонија и Бугарија ќе ја интензивираат соработката во енергетиката, беше истакнато на денешната средба на премиерот Зоран Заев со министерка за енергетика на Република Бугарија Теменушка Петкова и со претставници на Бугарската асоцијација за гас во Софија.

dobivaj vesti na viber

На средбата е изразена подготвеност за реализирање заеднички проекти од ЕУ фондовите, а посебно беше посочена потребата од изградба на нов конектор меѓу двата гасоводни система.

Заеднички е оценето дека енергетиката е една од важните области за соработка за која има интерес од владите на двете земји да ја развиваат. Во наредните седмици Македонија и Бугарија ќе договараат меморандум за развој на енергетиката.

Премиерот Заев, претходно, на брифинг со новинарите истакна дека Република Македонија и Република Бугарија со средбите на највисоко ниво, со премиерот Бојко Борисов и со претставници на владино и државно ниво во Софија, отвораат „ново златно поглавје” во меѓусебната соработка.

– Споделувањето заеднички културни вредности е само придобивка и соработката меѓу Македонија и Бугарија ќе покаже како се унапредуваат добрососедски односи и се отвораат евроатлантски перспективи и за Република Македонија, но и за регионот, изјави Заев кој ја заокружи посетата на Бугарија со средба со претседателката на бугарската опозициска партија БСП, Корнелија Нинова, која, според владината прес-служба, исто така ги поддржа реформските процеси и евроатлантските аспирации на Македонија.

Би можело да ве интересира

Кирил Петков: Нема да коалицираме со ГЕРБ и ДПС

Ана Ололовска

Паралелно пребројување на 100 отсто: ГЕРБ победи на парламентарните избори во Бугарија

Ана Ололовска

„Алфа Рисрч“: Седум партии во следниот бугарски парламент

Ана Ололовска

Социолози: Излезноста на гласачите во Бугарија е помала за 3 до 5 отсто во споредба со ноември 2021 година

Ана Ололовска

Според излезните анкети, ГЕРБ-СДС победува на предвремените парламентарни избори во Бугарија

Ана Ололовска

Излезноста на парламентарните избори во Бугарија до 16 часот е 25,58 отсто

Ана Ололовска