Лукаревска ја напушти функцијата директор на УЈП, на нејзино место назначен Фарук Омери

Од:

По верификувањето на мандатот за пратеник, Сања Лукаревска ја напушта функцијата директор на Упрвата за јавни приходи, а на нејзино место за в.д директор е поставен Фарук Омери, кој пред назначувањето бил помошник директор во Управата, информираат од УЈП за „А1он“.

Лукаревска вели дека засега останува на функцијата пратеник, а дали ќе биде именувана на друга функција, доколку СДСМ состави нова Влада, ќе одлучува премиерот.

„Како ќе одлучи Премиерот Зоран Заев со формирањето на новата Влада така ќе биде. Заради законоското ограничување , во моментов не можам да повеќе да бидам избран функционер од Владата затоа што сум пратеник во Собранието“ изјави кусо Лукаревска.

На оваа функција Лукаревска беше три години и за време на нејзиното директорување се спроведува еден од најголемите проекти што ги најави СДСМ на претходните избори, „Мој данок-мој ДДВ“, преку кој граѓаните со скенирање на фискални сметки остваруваат поврат на дел од платениот данок. Таа беше носител на листата во втората изборна единица од коалицијата „Можеме“ предводена од СДСМ, која освои најмногу пратенички мандати на изборите на 15 јули, а на 4 август ѝ беше верифициран мандатот за пратеник во новиот собраниски состав.

Освен Лукаревска, и други функционери од редовите на СДСМ ги напуштија функциите. Така, на директорското место на Мартин Костовски од Службен весник е назначена Татјана Лалчевска. Откако станаа пратеници, функциите ги напуштија и Дарко Каевски, кој беше директор на Агенцијата за млади и спорт, Фаница Николовска од Државниот управен инспекторат и Боби Мојсоски од казнено-поправната установа „Идризово“.

Би можело да ве интересира

Лукаревска од Кочани: Сакале некои или не, СДСМ ќе биде запишан во историјата како организирана политичка сила која ја врати слободата и ја врати државата на вистинскиот пат

А1он

Лукаревска од Македонска Каменица: На 8 мај гласајте за силен СДСМ, сега е најважно да не се враќаме назад

А1он

Лукаревска: Имаме јасен план за модернизација и на образованието и на здравството

Лукаревска: Од целосно заборавени, домашните претпријатија ги поддржавме со 100 милиони евра, ќе ја дуплираме поддршката

Лукаревска: МојДДВ го зголемуваме на 3.000 денари

Катерина Ѓуровски

УЈП ја објави новата листа на должници: 1801 фирма и 3606 граѓани должат 160 милиони евра

Орце Костов