Локалните избори во првата половина на октомври, продолжени мандатите на градоначалниците

Од:

Пратениците денеска ја премостија состојбата во општините, носејќи измени во Изборниот закон.

Наместо во првата половина во мај, како досега, изборите за членови на советите и за градоначалниците ќе се одржат во првата половина на октомври.

Градоначалниците и советниците остануваат на функциите до одржувањето на локалните избори.

Би можело да ве интересира

Беса ќе оди сама на локалните избори, соопшти Хоџа

Жарко Настоски

Коалицијата со ДУИ не значи дека ќе ги запоставиме помалите партнери, вели Заев

Жарко Настоски

Заев и Ахмети на „одличен состанок“ договорија заеднички настап на СДСМ и ДУИ на локалните избори

Жарко Настоски

ДИК одбра компанија што ќе го набави системот за биометриска идентификација на гласачите

Жарко Настоски

Заев објави дел од кандидатите на СДСМ за градоначалници – Шилегов повторно кандидат во Скопје

Жарко Настоски

СДСМ ќе ги објави првите дваесетмина кандидати за градоначалници на 13 јули

Жарко Настоски