Левица: Договорот со УПОЗ е класичен предизборен поткуп и уцена од СДСМ

Од:

Тоа што Владата го обелодени преку министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски дека е „постигнат“ грански колективен договор со репрезентативниот синдикат УПОЗ, не само што е класичен предизборен поткуп, туку и сериозен системски директен притисок и уцена од страна на владејачката партија СДСМ кон работниците од државната администрација, соопшти партијата Левица, денес.

Повеќе од очигледно, сметаат од Левица, е дека во овој случај е направена најгруба злоупотреба на учеството во власта со дополнителна партизација на државната администрација, и тоа на директна штета и товар на граѓаните.

„Впрочем, на овој начин сите владејачки партии до сега и си ја одржуваат „поддршката“ на избори. Имено, користејки го буџетот на државата, злоупотребуваќи ги нејзините институции, како и искористувајќи ја општата социјална состојба на работниците вршат уцена и притисок до вработените од државната администрација, претворајќи ги во партиски војници и стадо гласачи на избори. Преку оваа практика на владејачките партии сме доведени во состојба каде државната администрација, квантитативно е предимензионирана, а дополнително секоја партија на власт вработува непотребно нови партиски кадри. За квалитетот на вработените пак доволно говори фактот што тие, како што признава и самиот министер Манчевски, земаат плата додека седат дома“, стои во соопштението од Левица.

Би можело да ве интересира

Левица реагира на поскапувањето на струјата

А1он

Управниот суд ги одби сите тужби од Левица

А1он

Левица: Просечното време на „решавање“ на ДИК по секој приговор е дури неверојатни 3 секунди што е навреда за здравиот разум

Ана Ололовска

Левица поднесе 102 тужби пред Управен суд

Ана Ололовска

Апасиев: Подготвуваме 101 тужба до Управниот суд, приговорите ни се со право одбиени зашто игравме дрндупки

А1он

Апасиев: Ве насанкавме! Тужби до Управен ама со печат

Ана Ололовска