Лекарска комора: Правото на презумпција на невиност важи се до завршувањето на постапката

Од:

„Лекарската комора на Македонија, како професионална асоцијација на докторите, потсетува дека за секој граѓанин важи правото на презумпција на невиност се до завршувањето на некоја постапка. Со тоа не се бега од одговорноста, туку се се бара почитување на правото и законските процедури.

Од тие причини апелираме тоа право да се почитува и за случаите во кои се инволвирани и докторите затоа што во спротивно се крши едно од унверзалните човекови права, содржано во голем број меѓународни документи и конвенции“ се вели во соопштението на Лекарската комора.

Би можело да ве интересира

Комората на приватно здравство бара да се објави повик за лекари во новите ковид амбуланти

Горан Наумовски

Вакцинацијата е најдобра заштита од сериозни заразни болести порачуваат од Лекарската комора

Гривчева Старделова: Ковид-19 откри многу слабости и ја акцентираше потребата од зајакнување на здравствениот систем

Трите медицински комори со заедничко барање за изземање од Законот за заштита на лични податоци

Лекарска комора: Насилството врз лекарите со загрижувачка димензија, потребно е итно носење на измени на Кривичниот законик

Ана Ололовска

По најавата за штрајк, Лекарска комора бара Фондот да ги повлече казните за матичните лекари

Маја Илиевска-Пачемска