Ле Дриан: Франција ја поддржува европската перспектива на земјите од Западен Балкан

Од:

Франција ја поддржува европската перспектива на земјите од Западен Балкан и тие по вокација треба да се приклучат кон Европската унија, кога сите критериуми за нивното пристапување ќе бидат целосно исполнети, порача францускиот министер за Европа и надворешни работи, господинот Жан-Ив Ле Дриан во врска со земјите од Западен Балкан, вклучително и Македонија.

Ставот на Ле Дриан го пренесе портпаролката на француското министерство за Европа и надворешни работи, госпоѓата Ањес Фон Дер Мил, соопшти француската Амбасада во Скопје.

– Во исто време, ЕУ треба да се преизгради и нејзиното функционирање да се подобри пред да биде во можност да прими нови земји-членки. Заклучоците усвоени од Советот на 26 јуни оваа година се однесуваат на тие моменти. Без одлука во оваа фаза за отворање на пристапните преговори на ЕУ со Македонија и Албанија, заклучоците ги вреднуваат напорите на овие земји направени во последниве месеци за нивно приближување до Унијата. И покрај тоа што не е формален критериум за процесот на проширување, спогодбата од јуни во врска со името меѓу Македонија и Грција претставува значаен развој на настаните за регионот, смета Ле Дриен.

Во врска со членството во НАТО, Ле Дриан смета дека склучувањето на спогодбата ја оправдува поканата за започнување на разговорите за пристап кон Алијансата, преку Декларацијата од Самитот во Брисел.

Што се однесува до отворањето на преговорите за пристапување кон Европската унија, тој додава дека заклучоците на Советот од јуни предвидуваат одново да се преиспита состојбата во Албанија и во Македонија, во јуни 2019 година, врз основа на извештајот на Комисијата и со оглед на големиот број критериуми, вклучувајќи го и напредокот во борбата против корупцијата и организираниот криминал.

– Ние ќе го следиме реално постигнатиот напредок, во контекст на извештаите од Комисијата од 17 април кои откриваат недостатоци во овие две области. Во меѓувреме, од суштинско значење е да се развие практична соработка меѓу балканските земји и Европската унија, со цел да се продолжи со зацврстување на регионот во Европа. На тој начин, значително придонесовме кон агендата на приоритети усвоена на самитот во Софија од 17 април 2018 година, со која се дефинираат повеќе начини на соработка, вклучително и во областа на владеењето на правото, поврзаноста и младите, нагласува Ле Дриан.

Би можело да ве интересира

ЕУ ги отстрани Австралија, Канада и Аргентина од листата на олеснети патувања

А1он

Макрон претстави 21 нов проект за странски инвестиции во Франција

А1он

Француски претседателски кандидат казнет за поттикнување расна омраза

А1он

Европскиот буџет за хуманитарна помош ќе изнесува 1,5 милијарда евра за 2022

Ана Ололовска

Европската унија го поздрави резултатот од српскиот референдум за уставни измени

Ана Ололовска

Ердоган: Брисел ги игнорира напорите на Анкара

А1он