Лажеле дека им била ограбена куќата, па заработија кривична пријава

Од:

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Дебар поднесе кривична пријава против М.К.(58), У.К.(45) и С.Х.(41), сите од село Праленик, општина Центар Жупа, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „лажно пријавување на кривично дело“.

„На 9.2.2024, прво и второпријавениот биле поттикнати од третопријавениот лажно да пријават кривично дело „тешка кражба“ во нивната куќа, со цел да се обвини друго лице како сторител заради лична нетрпеливост“, извести полицијата.

Би можело да ве интересира

Полицијата уапси крадци, пронајдени се и украдените предмети

МВР: Уапсен е разбојник по извршување на кражба во Драчево

Во Ѓорче Петров е уапсено момче од Тетово кое три пати во еден ден ограбило иста продавница

Горан Наумовски

Невреме со силен ветер, дожд, град и електрични празнења попладнево во Дебарско

Двајца кумановци фатени на дело како крадат во свињарска фарма

ОЈО: Разбојник во супермаркет од жена украл златно ланче, за брзо време бил уапсен од полицијата