Куќен притвор за скопјанец што чувал пет вида дрога во изнајмен стан

Од:

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори.

Како што соопшти Јавното обвинителство, вчера во изнајмен стан на улица „Црвена Вода“, 28-годишниот осомничен неовластено држел 54,76 грама марихуана, 0,8 грама кокаин, хашиш смола со вкупен волумен од 14 милилитри во три шприца, како и психотропни супстанции – 10,8 грама амфетамин и 4,65 грама од 3,4-метилен диоксиметамфетамин (МДМА). При претрес на станот била пронајдена и дигитална вага со остатоци од наркотична дрога.

-Бидејќи постојат околности што укажуваат на опасност од бегство и можност осомничениот да го повтори делото, надлежниот јавен обвинител до судијата на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје достави предлог за определување мерка куќен притвор, соопшти Јавното обвинителство.

Би можело да ве интересира

Кривична пријава за жител на Шум поради поседување кокаин

Ана Ололовска

МВР: Запленета дрога во вредност од околу 200.000 евра, пресечен меѓународен транспорт од Албанија за Грција

Ана Ололовска

Претрес во Битола, пронајдени дрога и оружје

Рекорден број смртни случаи од предозирање со дрога во САД

Затворска казна од десет години за македонски државјанин кој транспортирал марихуана преку границата со Бугарија

Ана Ололовска

Билетите за гостувањето на Германија во Скопје се распродадени

А1он