Кучиња испокасаа девојче во Охрид

Од:

Девојче од Охрид нападнато од кучиња кои ја искасале на двете раце во Охрид. Додека таа играла до другарите, им се приближиле две улични кучиња, од кои едното го нападнало девојчето. Кога била нападната интервенирал возрасен маж за да го оттргне кучето. Инцидентот се случил во близина на Општата Болница. Девојчето било на преглед кај дежурен доктор, каде и се санирани повредите со кои се здобила од нападот, а потоа и е направена и преврска.

Проблемот со глутница на кучиња скитници се провлекува низ годините, а локалната власт не превзема ништо. Граѓаните постојано се жалат, бидејќи иако изгледаат безопасно, има многу случаи каде тие нападнале минувачи. Општина Охрид неодамна се пофали дека го изгради стационарот за кучиња скитници, но кучињата се сеуште на улиците.

Според охриѓани, кучињата скитници се лоша слика за туристите кои го посетуваат во градот. Тие велат дека кучињата се насекаде во градот, трчаат во чопори од десеина кучиња, од пристаништето до плоштадот Чинар.

Кристијан Ландов

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Сугарески: Реконструкција на многу патишта немаше од времето на Тито, ВМРО-ДПМНЕ остави пустош

Предраг Петровиќ

Антикорупциска влезе во Охрид и Струга – проверува кои плажи немаат концесионери и работат на диво

Кристијан Ландов

На 8 септември ќе се одржи традиционалниот „Охридски атлетски маратон“

ВИДЕО: Сериозна ситуацијата со пожарот во Охрид, заседава кризниот штаб

Татјана Ташкова

Пожар во селото Опеница, чадот се шири кон Охрид

Татјана Ташкова

Во водите на Охридското Езеро ќе се плива десеткилометарска трка во рамки на Европскиот ЛЕН куп