Крводарителска акција по повод Успение на Пресвета Богородица

Од:

Црвениот крст на Република Северна Македонија – Општинска организација Центар и Институтот за трансфузиона медицина по повод празникот Успение на Пресвета Богородица, денеска традиционално по 17-ти пат организираат крводарителска акција.

Целта на акцијата, што ќе се одржи од 9 до 17 часот во Домот на АРМ, е да се обезбедат поголеми количини крв во летниот период поради можноста од недостиг на крв и крвни деривати.

Крводарителската акција првпат беше организирана во 2003 година, кога 146 луѓе даруваа крв, а во 2018 година 264 граѓани ја покажаа својата хуманост. За овие 16 години имало 3.708 крводарувања, или во просек 232 крводарители во една акција.

Би можело да ве интересира

РПЦ против вклучување на вселенскиот партијарх во дијалогот меѓу СПЦ и МПЦ

Ана Ололовска

Помош од волонтерите на Црвен крст побарале 25.064 лица за да се снајдат на клинички

Ана Ололовска

Милениумски јубилеј на Бигорски манастир

Црвен крст: Подготвени сме да понудиме помош за настраданите во земјотресите во источна Турција

Ана Ололовска

Николај Крастев: Ангажманот на вселенскиот патријарх за МПЦ е нормален чекор по молкот на БПЦ

Ана Ололовска

РПЦ: Со намерата да го реши македонското црковно прашање, Вартоломеј ја „удри во грб“ СПЦ во Црна Гора

Ана Ололовска