Круемади: Изгласувањето на уставните измени придонес за мирот во регионот

Од:

Лидерката на третата по големина албанска политичка партија, Социјалистичкото движење за интеграција (ЛСИ) Моника Круемади го поздрави усвојувањето на уставните измени од страна на македонскиот Парламент, оценувајќи го тој чин како придонес за зајакнувањето на мирот и безбедноста во регионот.

– Го поздравувам резултатот од гласањето во Парламентот на соседна Македонија за името, според Преспанскиот договор. Ова е позитивен развој кој го отвора патот на земјата за членство во НАТО и во ЕУ. Директен придонес во зајакнувањето на мирот, безбедноста и соработката во регионот. Ја поздравувам и ја ценам многу позитивната улога на албанскиот фактор во овој историски развој, напиша Круемади на Твитер.

Усвојувањето на уставните измени ги поздрави шефот на албанската дипломатија Дитмир Бушати, кој меѓу друго, оцени дека придонесот на албанските политички партии во Македонија уште еднаш се покажал како одлучувачки фактор.

И лидерот на најголемата албанска политичка сила, Демократската партија, Љуљзим Баша, го поздрави усвојувањето на уставните измени од страна на македонскиот Парламент и оцени дека овој чин на висока политичка одговорност е историски чекор за консолидирање на регионот.

– Најдобри желби за Северна Македонија.Северна Македонија сега во НАТО и многу поблиску до Европската унија и Западот. Ова е големо достигнување, надминување на тешкотиите и големи пречки, создадени од внатре и надвор од земјата, од оние кои сакаа да ја втурнат кон Истокот, оцени поранешниот шеф на албанската дипломатија, Тритан Шеху.

Би можело да ве интересира

Албанската Влада го доби личниот авион на Ердоган

Предраг Петровиќ

Васил Стерјовски во албанскиот Парламент: „Бугарскиот амбасадор во Тирана, ветил компјутери и барал изучување на бугарскиот јазик во Пустец“

А1он

Мета: Време е да се реши проблемот меѓу Косово и Србија, но не со промена на границите

Ана Ололовска

Мета: За побезбеден регион потребен е нов дух на добрососедство и решавање на историските проблеми

Ана Ололовска

Албанија: По земјотресот се уште во шатори се сметени над 10.000 лица

Драган Поповски

Мета: Не во Венеција, туку во НАТО нека бараат толкување, јас на функцијата останувам до 24 јули 2022 година

Ана Ололовска