Кривични пријави и притвор за крадец од Охрид и негов помошник

Од:

Кривична пријава и седумневен притвор заработи 35-годишниот С.Ѓ. од Охрид, осомничен сторител на две кривични дела „тешка кражба“.

Според полицијата, осомничениот во периодот ноември-декември минатата година населно влегувал во неколку викендички во туристичките населби Лагадин и Елешец, при што одземал алати за работа, телевизори, уметнички слики и други вредни предмети.

Украдената стока ја преземало лицето К.А. (38) исто така од Охрид, криејќи ги предметите во неговиот дом. Против второто лице поднесени се кривични пријави за сторени кривични дела „прикривање“ и „помагање“.

Би можело да ве интересира

Казнен налог од 2.000 евра за охриѓанка за непочитување на самоизолација

Ана Ололовска

Поднесено обвинение за разбојник од скопско Лисиче

Ана Ололовска

Доктор од охридска трансфузиологија заразен од коронавирус, пациентите исконтактирани да се самоизолираат

Кристијан Ландов

Охриѓанец не ги почитувал здравствените прописи за заштита од Ковид – 19

Ана Ололовска

Македонка од Швајцарија наместо во изолација се прошетала низ Охрид

А1он

Двајца радовишани фатени при вршење на кражба

Ана Ололовска