Кривична за скопјанец кој затаил данок

Од:

Полицијата поднесе кривична пријава против И.Т.(59) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „даночно затајување”.

„Пријавениот, за реализираните приливи на девизни парични средства во вкупен износ од 43.600 евра во 2021 година, кои ги уплатил во готово на сопствената девизна трансакциска сметка, не пријавил и не платил данок на личен доход во износ од 10% или данок во износ од 268.140 денари. На тој начин пријавениот се стекнал со противправна имотна корист во износ од 268.140 денари и за истата сума го оштетил Буџетот на Македонија“, тврди МВР.

Би можело да ве интересира

Кривична против 18-годишник и малолетник: Запалиле угостителски објект во Стара Чаршија

Орце Костов

Амандманска расправа за законот за данок на солидарност

(ВИДЕО) Фалат 40 килограми марихуана – Претрес кај фирми одгледувачи на канабис за медицински цели

Анита Петровска Рајковиќ

Собранието го поддржа донесувањето на законот за данокот на солидарност по скратена постапка

Обвинителството постапува по кривичната пријава на грчката фирма која чистела во Влада

Орце Костов

ВИДЕО: Обвинителство три години чува кривична поднесена од фирма која работела за Владата, а не може да си го наплати сработеното

Орце Костов