Кривична пријава за сопружници од Дебар што си го принудувале детето да питачи во Струга

Од:

Сопружнци од Дебар кои го принудувале детето да питачи во Струга, добија кривична пријава, информираат од Министерството за внатрешни работи.

„На 11.03.2022 година, Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал, Сектор за криминалистички истраги – Националната единица за сузбивање на криумчарење мигранти и трговија со луѓе до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе кривична пријава против Р.Н. (25) и М.Н (29) и двајцата од Дебар, инаку сопруг и сопруга, за сторено кривично дело „трговија со дете“ предвидено и казниво по член 418-г став 2 од Кривичен законик на Р.С.Македонија. Според пријавеното, малолетното дето било изложено на питачење и физичко насилство. Во текот на денот пријавените ќе бидат изведени пред судија на претходна постапка“, велат од МВР.

Би можело да ве интересира

МВР: Во кругот на Меѓународната автобуска станица оставен куфер, нема никаква опасност

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Претреси во КПУ Штип: пронајдени дрога, оружје и други забранети предмети

Ана Ололовска

Приведено лице во Гостивар за издржување затворска казна

Ана Ололовска

Приведено лице во тетовско за доиздржување затворска казна

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Полицаец осуден на една година затвор, поради претепувањето на битолчанецот додека го апсеше

Кристијан Ландов

Девет санкции за возила што вршеле меѓународен превоз на патници без соодветна документација

Ана Ололовска