Кривична пријава за скопјанец кој тргувал со отпад

Од:

Скопјанец доби кривична пријава бидејќи бил затекнат како неовластено тргува со отпад без да поседува „дозвола за вршење на дејност – складирање и третман на отпад”, информираат од Министерството за внатрешни работи.

dobivaj vesti na viber

„СВР Скопје – Единица за економски и компјутерски криминал поднесе кривична пријава против М.Б.(31) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „загрозување на животната средина и природата со отпад”, казниво по член 230 став 3 од Кривичниот законик.

На 14.02.2022 на ул.„Методија Андонов Ченто“ во Скопје, полициски службеници од Единицата за економски и компјутерски криминал во содејство со инспектори од Државниот пазарен инспекторат и Државниот инспекторат за животна средина извршиле контрола на импровизирано и нерегистрирано место за откуп и продажба на секундарни суровини, при што го затекнале пријавениот како неовластено тргува со отпад без да поседува „дозвола за вршење на дејност – складирање и третман на отпад’“, велат од МВР.

Би можело да ве интересира

Приведен криумчар на мигранти за издржување четиригодишна затворска казна

Ана Ололовска

Приведени крадци од Пробиштип, затекнати на дело

Ана Ололовска

Приведени разбојници на подрачје на Бит Пазар

Ана Ололовска

Приведен крадец во Скопје

Ана Ололовска

ВИДЕО: Приведен измамник кој лажел повозрасни лица за да им изнуди пари

Ана Ололовска

Приведен дилер во Охрид, пронајдена дрога

Ана Ололовска