Ковачки: Петровска и семејството се со пријавено живеалиште во луксузната хациенда на Радишанска

Од:

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Драган Ковачки ја обвини министерката Славјанка Петровска дека крие луксузна хациенда со базен во Радишани. Тој рече дека Петровска лажела дека не поседува луксузна хациенда со базен.

„Тоа го демантиравме со евидентен лист од Агенцијата за Катастар на недвижности, од кој јасно се гледа дека таа е прибележана како сопственик на таа хациенда. Денес ќе презентираме нови несоборливи докази, од кои е јасно дека луксузната хациенда со базен е сопственост на Петровска и на нејзиното семејство.

Тој покажа сметка од имотот за кој тврди дека е на има на таткото на министерката Љупчо Петровски.

– Адресата на хациендата со базен на Славјанка Петровска е и адресата која според нашите сознанија е место на живеење по лична карта на министерката. Ако таа тврди дека не е така, нека ја покаже личната карта на увид на јавноста“, изјави Ковачки.

Тој додаде дека Петровска на последните избори гласала на избирачкото место на кое гласаат жителите на Радишанска од реонот во кој се наоѓа хациендата со базен.

„Повеќе од јасно е дека хациендата е живеалиште на Петровска по документи која истите ги има во институциите. Нејасно е само зошто крие од јавноста? И дали една од причините е затоа што луксузната хациенда со базен е дивоградба? Петровска да не бега од одговорност“, порача Ковачки.

Според него, Петровска е фатена во лага и веднаш да си даде оставка од позицијата министер за одбрана. Личност која крие имот, а во исто време е во посед на дивоградба не смее да извршува таква одговорна функција, рече Ковачки.

Тој ги повикува институциите да отворат постапка за Петровска.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Ковачки до Ковачевски: Дали знаете дека во вашиот партиски штаб се договараат бегствата на затворениците од затворите

Ковачки: Изјавите на Спасовски и на Османи се доказ дека Владата флертува со оние кои ја негираат Македонија

Автомобил експлодирал покрај министерката за одбрана Петровска: Сѐ е во ред

Кристијан Ландов

Ковачки: Доктор осуденик, кој нема завршено медицина дал налог да се носи во болница убиецот кој и избега на власта

Ковачки: Милошевски е потписник на проверката за Онишченко, Ковачевски го знаел тоа

Катерина Павлова-Николовска

Ковачки: Зарко Милошевски го заташкува случајот со Онишченко

Катерина Павлова-Николовска