Ковачевски: ВМРО-ДПМНЕ е како папагал, избори па избори, прашајте ги колку е часот ќе ви речат: избори

Од:

ВМРО-ДПМНЕ наликува на папагал кој го повторува истото секој ден, рече премиерот Димитар Ковачевски.

– После мојата изјава пак истото го повторија, дека сакале избори. Што и да ги прашате, велат избори. Колку е саатот? Избори. Што ќе правите после? Избори. Имате ли план? Избори. 11 години избори и само избори. Има само еден политичар од Европската унија што ги брани позициита на ВМРО-ДПМНЕ, а тоа е Никола Груевски од Будимпешта.

Затоа сметам дека ова е исклучително важен процес и затоа толкава е посветеноста на сите партии за да донесеме одлука Македонија да ја стави неповратно на патот на интеграција во ЕУ. Ако не ги донесеме овие одлуки ќе ни се повтори 2008 година. Ќе заминат Србија, Албанија и Црна Гора, а ќе останеме во друштво на БИХ и Косово. Со сета почит кон нив, но со оглед на внатрешните проблеми кои ги имаат, ние не заслужуваме да бидеме со нив – рече Ковачевски.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Фијаско на неколкугодишната кампања на СДС

Муцунски: Претседателот Мицкоски ја има мојата целосна поддршка да ја предводи партијата до победа на следните избори

Предраг Петровиќ

ВМРО-ДПМНЕ: Три мега скандали во еден ден ја тресат владата

Ковачевски – Лајчак: Со следниот чекор, Северна Македонија да го задржи европскиот курс

Предраг Петровиќ

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните бараат одговор од власта, зошто се дадени 40 милиони евра за лиценци

Ковачевски на работен ручек на високo ниво на Светскиот eкономски форум