Ковачевски: Тимови од повеќе институции работат со странски експерти за решавање на хакерскиот напад во Фондот за здравство

Од:

Премиерот Димитар Ковачевски изјави дека тимови на Фондот за здравство и други институции работат со експерти и професионалци од Германија и други партнерски држави на Македонија, за да се реши хакерскиот напад во институцијата. Како што рече Ковачевски, во овој момент не може да функционира трезорот и исплатата на парите од Фондот за здравство по различни основи. Хакерскиот напад, според премиерот, е од ист вид како што претходно го имаше и Министерството за земјоделие и други институции, како дел од хибридната војна која се води во Европа.

„Вчера синоќа разговарав со министерот за финансии, тие во наредните денови ќе имаат решение, но, свесен за тоа дека вработените немаат плата, дека имаат приватни обврски, разговаравме да може да се направи исплата преку централниот трезор, а потоа да се направи порамнување со трезорот во Фондот за здравство. Се работи за комплексна операција. Упатувам апел до сите вработени и корисници на услугите на Фондот да имаат трпение. Се работи деноноќно проблемот да биде решен. Обезбедивме преку вработените во изминатиот период да нема застој во издавање на услугите, ги продолжија и своите работни часови, дел од процедурите беа променети од дигитално во мануелно процесирање на барањата на осигурениците“, истакна Ковачевски.

Би можело да ве интересира

Ковачевски: Мицкоски станува сабајле и вика јас сега ќе блокирам, тоа е стратегија на опозицијата

А1он

Ковачевски – Лајчак: Со следниот чекор, Северна Македонија да го задржи европскиот курс

Предраг Петровиќ

Ковачевски на работен ручек на високo ниво на Светскиот eкономски форум

Ковачевски за кривичниот законик: Казните се од комунистичко време, ги направил Дарт Вејдер, намалувањето е во согласност со ЕУ

Орце Костов

Ковачевски: Измените на Кривичниот законик не се „пазар“ за донесување на уставните измени

Ковачевски – Гир: Следниот чекор кон европската цел е важен за квалитетот на живот на македонските граѓани и за стабилноста во Европа