Ковачевски свикува лидерска средба

Од:

Премиерот Димитар Ковачевски, ќе испрати покана до парламентарните политички партии за лидерска средба, која ќе се случи на 7.11.2022 година (понеделник), во 12:00 часот во Собранието на Република Северна Македонија информираат од прес службата на Владата.

– Средбата која ја свикува претседателот на Владата, Ковачевски се организира со цел да се отвори дискусија за европската иднина на Република Северна Македонија, но и за одлуките кои во наредниот период треба да се носат во Собранието со широк политички и општествен консезус. Ве информираме дека поканата до претседателите на парламентарните политички партии ќе биде испратена во текот на утрешниот ден, 2.11.2022 година (среда) се вели во информацијата испратена од Владата.

Би можело да ве интересира

Ковачевски: Најдобриот одговор на лагите и хистеријата на ВМРО-ДПМНЕ против коридорите дојде од САД

Мицкоски: Ковачевски да ги стави уставните измени на дневен ред, ако нема мнозинство, да си поднесе оставка

Ковачевски сака граѓаните да имаат стандард како во времето на СФРЈ: Ќе носам тешки одлуки за ЕУ

Орце Костов

Ковачевски: На Плаошник најгласно одекнува вечната и непобитна вистина за потеклото на нашиот македонски јазик, писменост и идентитет

Катерина Павлова-Николовска

Ковачевски: Не размислувам за оставка, мандатот не ми е поврзан со уставните измени

Орце Костов

Ковачевски – Агелер: Поддршка од САД во пресрет на следните чекори во евроинтеграцискиот процес на земјата

Ана Ололовска