(ВИДЕО) Ковачевски: Не постои поголем патриотизам од носењето државнички одлуки

Од:

Илинден е нашата сила и за современа, модерна, економски развиена – европска, Република Северна Македонија. Водени од заедничката борба во којашто животи се положувале за сестрите и браќата од сите народи на ова парче земја, се обединивме од сите етнички заедници и вери во едно и еднакво општество за сите, без исклучок, рамноправни пред законите, без разлика на народност, пол, раса, вероисповед рече премиерот Димитар Ковачевски на прославата на 2.август-Илинден на Мечкин Камен во Крушево.

dobivaj vesti na viber

– Нашата генерација ќе има можност сé она што е автентично за нас и за нашиот јазик, култура, обичаи и традиција да го втемели во основите на големото европско семејство, правејќи го побогато и поразнолико, вистински обединето во различностити. Поголемо признание и можност за развој на сѐ она што е македонско, не постои. Не постои и поголем патриотизам од носењето државнички одлуки. Илинденците со оружје во рака се бореле за ние денес да можеме да водиме други, поинакви битки, за развој и просперитет на сите граѓани подеднакво. Денес, нашиот поглед е свртен кон иднината, исто како и погледот на илинденците и во 903-та и во 44-та и во 91-та. Сега е време е за обединување, за заедништво, за верба во подобро утре, но пред сѐ за посветена работа за да развиеме силна, успешна и просперитетна европска држава рече Ковачевски.

Ковачевски дече дека денеска Македонија стои рамо до рамо со сојузниците и партнерите во НАТО и ЕУ.

– Генерациите на денешнината ќе ја имаат можноста да го посведочат денот кога со полноправно членство, македонскиот јазик ќе е еден од службените јазици на ЕУ, еднаков со сите останати 24 официјални јазици на Европската Унија. Сонот македонскиот јазик да се чуе надалеку, да го запознаат, чујат и доживеат земји и култури коишто никогаш досега немале допир со него, ќе стане стварност.

Ковачевски порача дека е време за нови, заеднички победи.

– Ние никогаш нема да заборавиме кои сме и од каде доаѓаме и од што сме направени, а тоа ќе е нашата сила храбро да зачекориме и да отвориме ново поглавје во македонската историја го заврши премиерот обраќањето на Мечкин Камен.

Би можело да ве интересира

Ковачевски – Нехамер во Прага: Австрија е силен поддржувач С. Македонија и регионот да бидат дел од ЕУ

Ана Ололовска

Ковачевски – Пленковиќ: Силна поддршка на Хрватска за евроинтегративниот процес на С. Македонија

Ана Ололовска

Ковачевски – Мицотакис: Заедничките стратешки проекти се од голема важност за долгорочната енергетска независност

Ана Ололовска

Ковачевски во Прага: Солидарноста и соработката на Европскиот континент се неопходни за да се надмине енергетската криза

Ана Ололовска

Мицкоски за планот кој му го даде на Ковачевски: Обврската која ја преземавме е реализирана

Кристијан Ландов

Лефков: Фирмата на кумот на Ковачевски склучила договор со ЕВН од над 2 милиони евра во време кога Ковачевски е заменик министер за финансии