Костадинова: Мицевски нападна пратеничка, тој е дел од насилничката матрица на ВМРО-ДПМНЕ

Од:

ВМРО-ДПМНЕ не може да ја напушти режимската, насилничка матрица. Вчера во Собранието сведочевме на насилство, на физичко и вербално вознемирување врз колешка на нејзиното работно место. Јавно пред целата јавност, координаторот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски безобразно го повреди интимниот простор на пратеничката Даниела Марковска рече на прес конференција пратеничката на СДСМ Марија Костадинова.

Таа вели дека Мицевски се дрзнал да замолчи пратеничка, да ја загрози нејзината слобода на говор во собраниската сала, во она што е храм на демократијата.

„Со своето однесување Мицевски потврди дека е дел од режимската насилничка матрица на ВМРО-ДПМНЕ. Тоа е таа матрица која насилно исфрли новинари и пратеници од пленарната сала на црниот понеделник во 2012 година, истата матрица која стоеше зад насилниот упад на 27 април. Не е прв пат ВМРО-ДПМНЕ да напаѓа, вознемирува и навредува жени, не е прв пат оваа партија да ограничува слобода на говор. Насилството, шовинизмот, автократијата со години се обележја на оваа деструктивна и ненародна партија предводена од Христијан Мицкоски“ – вели Костадинова.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ ја почна блокадата на измените во Законот за служба во армијата

Жарко Настоски

(ВИДЕО) Костадинов: Да не беа блокадите на ВМРО-ДПМНЕ, ќе започнеше изградбата на Клиничкиот центар

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Костадинов: Со Планот за економски раст со околу 70 милиони евра поддржани се 800 компании

Ана Ололовска

СДСМ: Процесот на масовна имунизација се спроведува со одлична динамика, граѓаните да се пријавуваат за вакцинација

Ана Ололовска

Седници на собраниските комисии за политички систем и одбрана и безбедност

Ана Ололовска

СДСМ: Системот за масовна вакцинација функционира во најдобар ред