Коронавирусот однесе уште една жртва меѓу лекарите – почина д-р Сенат Грбовиќ

Од:

Уште еден македонски лекар почина од последиците на Ковид-19, објави Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари на Фејсбук.

Д-р Сенат Грбовиќ, кој до лани работел како лекар во Брза помош во Здравствениот дом Скопје, а од јануари годинава бил ангажиран во приватна здравствена установа, колегите го опишуваат како вреден и исклучително професионален и колегијален. Тој почина на 53-годишна возраст.

„Уште една загуба на лекар во оваа пандемија. Сочувство до фамилијата на др. Сенат,“ напишаа од Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари во објавата на тажната вест, под која од починатиот лекар се простуваат неговите колеги.

Би можело да ве интересира

Филипче: Уште е рано да ги вадиме маските на отворено, рано е и за концерти и свадби

Жарко Настоски

16 починати од Ковид-19, регистрирани 25 нови случаи од 1.016 тестови

Жарко Настоски

Шахпаска: Состојбата во градинките е добра, предлог бројот на децата да се зголеми од 15 на 20

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Шахпаска се вакцинираше против Ковид-19: Да се вакцинираме сите и да излеземе побрзо од пандемијата

Ана Ололовска

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 748 пациенти

Ана Ололовска

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 13 пациенти

Ана Ололовска