(ВИДЕО) Кондарко: Сите знаеме што се случуваше на гласањето во Центар

Од:

Првиот од 66-те приговори на ВМРО-ДПМНЕ за општина Центар не е изгласан. Трае „жешка“ расправата за приговорот за избирачкото место 2844.

dobivaj vesti na viber

Овластениот предлагач на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Илијовски посочи дека е забележано агитирање од страна на СДСМ, дека не е повикана полицијата за да ги отстрани лицата и дека на избирачите не им било дозволено да гласаат и им биле барани документи за идентификација. Претседателот на ДИК, Борис Кондарко праша кои се тие лица и кој вршел притисок.

„Во записникот не пишува дека некој вршел притисок ниту на кого вршел притисок. Ова е вербална и паушална забелешка. Полицијата била во кругот на училиштето. Не знам што има ВМРО-ДПМНЕ против присуството на полицијата“, рече Кондарко.

Илијовски посочи дека отпосле било утврдено дека лицето е Ненад Шиповиќ, на што Кондарко забелжа дека ова изгледа „како после свадба, тапани“.

Жестока дебата имаше меѓу Кондарко и членот на ДИК, Сајковски.

Кондарко рече дека сите знаат што се случувало во Центар и праша дали е грев на претставниците што откриле дека нешто не е во ред и праша дали сака ВМРО-ДПМНЕ нешто да стави под тепих.

Претставникот на ВМРО-ДПМНЕ рече дека е навреден, а Сајковски и Кондарко за кратко ја напуштија седницата и со неа продолжи да раководи Супхи Јакупи.

Би можело да ве интересира

Управниот суд ја прифати тужбата на Беса, нема да се прегласува во Желино

А1он

Бектеши по најавата на Хоџа повика да се почитуваат одлуките на Државната изборна комисија

А1он

ДИК додели уверенијата на шест нови пратеници, ќе ги заменат оние кои беа избрани за градоначалници

Ана Ололовска

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ ги повлекоа приговорите за вториот изборен круг

А1он

ДИК ги објави конечните резултати од вториот изборен круг

А1он

До ДИК пристигнале 13 приговори, седум од ТМРО и шест од СДСМ

А1он