(ВИДЕО) Кондарко: Кој ги носеше лицата од Пустец да гласаат и кој им даде лични карти и адреси

Од:

Досега ДИК разгледа и одби како неосновани 12 приговори од ВМРО-ДПМНЕ за Општина Центар.

dobivaj vesti na viber

Сите приговори се со идентична содржина, ВМРО-ДПМНЕ тврди дека членови на СДСМ ја нарушувале тајноста на гласањето со тоа што ги прашувале некои од гласачите од каде се и дали го знаат македонскиот јазик и каде гласаат?

Како доказ ВМРО-ДПМНЕ дури поднесе и извештаи од интернет портали кои тврдат дека гласале жители од Пустец и Корча од Албанија.

Претставниците во ДИК од ВМРО-ДПМНЕ тврдеа дека иако повикана полицијата не се одзвала и не дошла да регистрира што се случува или да интервенира за законитост за процесот.

„Дали ви е крива сега полицијата“, праша Кондарко.

Сајковски, членот од ВМРО-ДПМНЕ во ДИК кој бил одговорен за односи со полицијата, иако неговата колешка Анета Стефановска му шепотеше да каже за инает дека имало нерегуларности и дека е виновна полицијата, сепак објасни дека проблеми со полицијата немало.

„Дали ќе не сакате повеќе ако гласам за приговорите, ја праша Виолета Дума, Анета Стефановска.

Челнот од ВМРО-ДПМНЕ Срцев, прочита напишан текст во кој стои дека во вториот круг се фрлила дамка на изборниот процес, дека имало полнење кутии и дека гласале лица од Пустец. Кондарко жестоко реплицираше, дека СРрцев држеше политички говор во вид на закана и притисок,

„Кој ги носеше лицата од Пустец да гласаат, кој им даде лични карти и кој им даде адреси на живеење. Дали сте Вие случајно опозиција во државата“, праша Кондарко.

„Зошто не го чувавте вака Кичево“, праша Сајковски, членот од ВМРО-ДПМНЕ во ДИК.

„А Вие големи патриоти зошто не го дочувавте Кичево“, одговори Кондарко.

„Дали овие гласачи се птици преселници па кога трева да гласаат, а зимно време ги нема. Ова и вакви проблеми треба да се решат за во иднина“, предложи Недредин Ибраими од ДПА.

Кондарко им рече дека со свои камења сега маваат оп своја глава и дека се прават слепи при очи, каде е злоупотребата.

ДИК одлучи да се поведе соодветна постапка против членовите на избирачкиот одбор на избирачкото место 2847, затоа што дозволил некој да запишува нечии лични податоци и тоа да се евидентира во записникот.

Во моментов ДИК е на пауза по што продолжува разгледувањето на останатите 54 приговори за Центар.

Би можело да ве интересира

РИК: Одложени конечните резултати поради повторување на гласањето

А1он

Ѓилас: Опозицијата освои 70.000 гласови повеќе во Белград, имаме шанса за промени

А1он

Протест пред РИК во Белград поради изборна измама

А1он

Официјални резултати од парламентарани избори во Србија – СНС 120 пратеници, Обединета Србија 38 мандати, СПС 32

А1он

РИК: Резултати од претседателските избори на 100 отсто обработени избирачки места во Србија

А1он

Меѓународни набљудувачи: Изборите во Србија ги одбележаа нееднаквите услови за учесниците

А1он

5 comments

Igor 11/04/2013 - 16:46 at 16:46

Pocituvani politicari shto plukate po makedonskata rasa, jas ke postavam prasanjeto koj im dade poveke od 30000 drzavjanstva na luge od Kosovo. Zarem Ovie luge koi sega glasaat se pogolem makedonci od makedoncite od pustec. Nemojte da plukate I da go ponizuvate svojot narod. Imalo 30 luge od Pustec, pa shto, vo Kjustendil na Edna adresa ima preku 3000 makedonci, pa nikoj ne gi ponizuva. Namesto da se se obedinime I dobieme platenik makedonec vo bugarija, ja truete svojata krv. (Iskreno ne ocekuvam da bide objaven komentarov, zatoa shto novinarite gi zashtituvaat svoite politicari, pa duri I koga plukaat po svojot narod. Ne e vazno da si makedonec, vazno e spored mediumite Dali si za sds ili VMRO )

Reply
bile 11/04/2013 - 18:08 at 18:08

izlishni se komentari se e jasno………..

Reply
До Игор 11/04/2013 - 20:21 at 20:21

Ајде напиши каде живееш. И каде гласаш. Во кој град и во која општина.

Сега кажи ми, кога има избори, ЗОШТО не гласаш во Тетово?!

Е поради истата причина, Македонците од Пустец не смеат да гласаат во Општина Центар!

Reply
Arman 12/04/2013 - 14:12 at 14:12

Moze bil “na bolnica” vo Tetovo pa tamu ke si glasa. Ti teknuva?
Sto im praite muabet uopste, ja ne znam.

Reply
Liljana 12/04/2013 - 10:48 at 10:48

Za makedoncite so bugarski pasosi i nivnite prava za glasanje veke rasprava bugarskata Vlada, ima burni komentari, taka sto ne se bas “ljubezni” kon ovaa kategorija na nivni gragani. Bas se voznemiteni, no toa e, koga gi molea makedoncite da zemaat bugarski pasosi pa da se falat deka makedoncite prakticno se bugari, ne mislea na ovie momenti. Sega neka im e na zdravje.

zitelstvata

Reply

Leave a Comment

twenty − one =