Концентрациите на ПМ10 честички во Скопје и Струмица паднаа под прагот на алармирање

Од:

Средните дневните концентрации на ПМ10 честички во воздухот во текот на вчерашниот ден беа под дефинираниот праг на алармирање од 150 микрограми на кубен метар на мерните места во Скопје – Центар, Гази Баба, Лисиче и Ректорати, како и во Струмица, покажуваат податоците на Државниот автоматски мониторинг систем за квалитет на воздухот (ДАМСКВ).

dobivaj vesti na viber

Со ова, како што информира Министерството за животна средина и просторно планирање, со ова по два дена алармантно високо ниво на концентрации на ПМ10 честички на овие пет мерни места, тоа падна под дефинираниот праг на алармирање.

Би можело да ве интересира

Презентирани резултатите од Студијата за справување со загадувањето на воздухот во град Скопје

А1он

Надминат прагот на алармирање на суспендирани честички со големина до 10 микрометри во Тетово и Струмица

Ана Ололовска

Стојковски: Речиси секаде се направени контроли за загадување, нема отстапки во однос на зададените параметри

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Снимки од дрон: Над Скопје облаци од чад, скопјани го дишат најотровниот воздух во светот

Кристијан Ландов

Град Скопје: Срамно е Шилегов да се жали за загадениот воздух

Ландов

Мерна станица за квалитет на воздух поставена во Кисела Вода

Катерина Павлова-Николовска