Комисијата за заразни болести ја разгледува можноста за отворање на градинките

Од:

Комисијата за заразни болести и претставниците на Министерството за труд и социјална политика одржаа состанок на кој беше нагласено дека МТСП и општините треба да изнајдат решение за просторните капацитети на градинките, информираат од Министерството за здравство.

На состанокот на Комисијата за заразни болести со претставници на МТСП се разговарало за почеток на функционирањето на градинките.

– Заклучокот е дека Комисијата препорачува МТСП и општините да изнајдат решение за просторните капацитети. МТСП да дадат предлог датум за отварање на градинките, согласно можноста за исполнување на условите за спроведување на протоколите кои ги изработи Комисијата за заразни болести, соопштија од Министерството за здравство.

Би можело да ве интересира

Тројца починати и 148 нови случаи на Ковид-19

А1он

Втора шанса за одложување на плаќање на кредитите бараат 20 до 30 отсто од тие кои веќе ги одложиле обврските

А1он

Филипче:Со жалење ја примив веста дека уште еден медицински работник ја изгуби битката со Ковид-19, да дадеме поддршка и оддадеме почит кон нивната работа

141 нови случаи на Ковид-19, почина еден пациент

А1он

Филипче: Засега нема потреба од допoлнителни рестриктивни мерки

А1он

Со четвртиот пакет економски мерки помош за најпогодените сектори и категории на граѓани

А1он