Ќе има пролетен распуст, учебната година ќе трае до 17 јуни соопшти МОН

Од:

Во учебната 2023/2024 основците и средношколците ќе имаат и пролетен распуст во периодот од 29 април до 5 мај, а учебната година ќе трае до 17 јуни, соопшти Министерството за образование и наука (МОН).

Владата на денешната седница, на предлог на МОН, одлучи учебната година да почне на 1 септември, а првото полугодие да заврши на 29 декември 2023 година.

-Од 30 декември учениците ќе користат зимски одмор, а второто полугодие почнува на 22 јануари. Во периодот од 29 април до 5 мај 2024 година, учениците ќе бидат на пролетен распуст. Учебната година ќе трае до 17 јуни, а летниот одмор почнува на 18 јуни и завршува на 31 август 2024 година, информира МОН.

Би можело да ве интересира

Касами го обвини Министерството за образование дека не ги исполнува обврските кон тетовската гимназија

Учениците се враќаат на настава, во оваа учебна година првпат ќе имаат и пролетен распуст

Катерина Ѓуровски

Повик за субвенциониран студентски оброк за 2023/2024 година, дневниот износ 140 денари

За десет дена ќе се знае дали ќе се поместува почетокот на учебната година

Катерина Ѓуровски

Ќе има олеснувања во полагањето матура: МОН и средношколците се договорија

Митева: Половина милион евра се потрошени залудно поради неспособноста на МОН