Кекеновски: Со собирот во недела Груевски сака да изглуми дека уште има контрола

Од:

Професорот, Јове Кекеновски, за собирот на ВМРО-ДПМНЕ во недела во салата „Борис Трајковски“ вели дека е обид на партијата да покаже привид на единство во ситуација кога е разнебитено членството.

Кекеновски вели дека опаѓа довербата на симпатизерите во раководството на партијата и дека поради тоа штабовите се организираат со веќе познатите методи на присилба да покажат масовност во недела.

– Тие до сега беа во дефанзива каде што се обидуваа популистички, ветувајќи нови работни места и нови инвестиции, да ги намалат последиците од бомбите. Бидејќи почнуваат да се јавуваа голем број на незадоволни луѓе, во оваа втора фаза сакаат да направат привидно единство. Намерата им е да покажат дека Груевски држи контрола и дека ја има целосната поддршка од партијата, да глумат единство пред јавноста, а од друга страна да упатат јасна порака до опозицијата демек се единствени и дека нема лесно да се предадат, изјави професорот за „А1он“.

Кекеновски верува дека партиските штабови ќе ги употребат веќе познатите методи на присилба и списоци за во недела да го донесат членството во салата „Борис Трајковски“. Веќе медиумите информираат дека штабовите работат со полна пареа, дека партиските војници ги посетуваат членовите од врата до врата и дека со смс пораки ги повикуваат на трибина.

– Ние знаеме дека тие така функционираат. Но не е проблем да ја наполните салата, затоа што колку тие што ќе дојдат се вистинските? Од срце доаѓаат или доаѓаат од што мораат? Тие знаат колку се задоволни членовите во ВМРО-ДПМНЕ и колку не се. Секогаш играат со картата на бројки, па нека си пресметат сами, посочува тој.

На прашањето дали се менува расположението на членството во самата партија, Кекеновски вели дека се немалува довербата кон партискиот врв и дека јазот се повеќе ќе се зголемува како што ќе излегуваат нови скандали за владините фукционери.

– Како што ќе се појавуваат новите бомби и колку поскандалозни ќе бидат, така поддршката ќе опаѓа, вели тој.

Маја Васева

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Арсовски: Од извештаите на надзорната фирма се гледа дека на 20 август водоводот на ,,Варшавска” бил завршен

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ бара повлекување на Предлог-законот за Академија на судии и јавни обвинители

Арсовски: Три нови докази дека тендерот во ЈП Водовод бил наместен

ВМРО-ДПМНЕ: Филипче бил предупреден за лошиот квалитет на модуларните болници, но не реагирал

ВМРО-ДПМНЕ: Аман Дуле не го брани Шилегов, штотуку призна кривично дело

Ана Ололовска

СДСМ: Пропадна нова лага на ВМРО-ДПМНЕ, расте стравот во белиот дворец од извесниот пораз во Скопје на изборите

Ана Ололовска

5 comments

pravda 13/03/2015 - 15:11 at 15:11

E he he Gujo kaj shto shie nie narodot parame samo umot go lazi.Najmnogu poslem shlakanicata od francuskata ambasadorka vchera pretsedatelot na makedoncite od Avstralija go zakopa vo gomna da mi prostite koga mu pobaral Gujo podrshka od makedoncite od Avstralija.Gujo zaminuvaj shto pobrzo,zatoa shto vejkem ne ti palat povejke tie stari i bedni tvoi finti.Sikter od vlasta,koja ne fa dobi od narodot,tuku vidovme na kolku gnasen i rasipan nachin.ako narodot te sakashe i obozavashe nemashe da gi pravite tie grozni ujdurmi za da dojdete na vlast.

Reply
unknown artist 13/03/2015 - 15:15 at 15:15

Kekenovski daj javno kazi deka vo presret na Kongresot na VMRO sakas da bides pretsedatel, ete jas ke odam so dusa i so srce vo nedela i sum cesen, iskren i najslobodoumen patriot.

Kaj bese od 2003-do 2013? nigde, apsolutno nikade te nemase,posle podelbata, kade bese javno da zastanes pozadi Gruevski ili protiv,
kade bese za teritorijalnata podelba i referendumot, ili otkako vide kako i vo koj pravec odi raspolozenieto na clenstvoto odednas ti se pojavuvas i stanuvas najcesen, najiskren naj patriot najslobodoumen, pa nemoj da me….
Kazi si otvoreno sakam da bidam kandidat za pretsedatel na VMRO vo presret na Kongresot i gotovo

Reply
kire 13/03/2015 - 16:55 at 16:55

А за превоз на овој народ,овие афтобуси ме интересира кој ке ги плати,пак народот т.е.овците ,затоа ке плакате сметки за струја
и телефони за некој кејфот да си го прет.
Ама ако веке Македонија е до гуша закопана,токму така дајте подршка нека се дозакопа и нека не нема и за така заслужуваме,кога дозволуваме сами двајца братучеди и уште 4-5 души да си играат рекет соо лугето и со државата,одете шлакајте му ,само којзнае кој од вас итото ке го доживее од братучедите

Reply
zoran-sr 13/03/2015 - 17:30 at 17:30

штабовите се организираат со веќе познатите методи на присилба да покажат масовност во недела.PA I SDSM NOSAT SO AVTOBUSI LUGE OD DRUGI GRADOVI VO SKOPJE. STO IMA OVDE CUDNO .

Reply
Ljubomir Gjurceski 13/03/2015 - 20:56 at 20:56

Аргументите за разнебитеноста на партијата се на ваша страна, но секогаш се поставува прашање дали Груевски е спремен ненасилно и на еден демократски начин си замине од ВМРО ДПМНЕ и да остави да се реформира партијата? За мене тоа е круцијално прашање? изгледа дека Груевски и фамилијата не се спремни да си заминат и да дозволат демократски промени. Ова се ми личи дека ќе биде многу посериозно а можеби и покрваво од делбите и внатрепартиските превирања од периодот 2003/2004 година. Јас за жал познавам многу луѓе кои поради тие делби од најголеми пријатели денес се најголеми непријатели. Заради тоа замолувам да не дозволите како еден од најстарите членови да се случи такво сценарио. Полна поддршка на вашите активности.

Reply

Leave a Comment

four × four =