Катица Јанева им се соблекла на ревизорите по долна облека додека и презентирале извештај за работењето на СЈО

Од:

Поранешната специјална јавна обвинителка, Катица Јанева, им се соблекла по долна облека на ревизорите кои  ги презентирале наодите за финансиското работење на веќе згаснатото Специјално јавно обвинителство. Информацијата за „А1он“ ја потврдуваат и од МВР, од каде велат дека е направен и записник за констатиран прекршок.

„Во 10.30часот, К J. (1965)  по наредба од Кривичен Суд – Скопје била спроведена во Државен завод за ревизија, во палата „Емануел Чучков“, каде го нарушила јавниот ред и мир со дрско и непристојно однесување на јавно место. Сочинет Записник за констатиран прекршок“, велат од МВР за „А1он“.

Поради однесувањето на Јанева била повикана и екипа на Брзата помош, а потоа е префрлена во станот во центарот на Скопје, каде издржува мерка куќен притвор за предметот „Рекет“.

Би можело да ве интересира

Катица Јанева однесена во затворот „Идризово“

Кристијан Ландов

Пресудата за „Рекет“ ќе стигне до Врховен, Катица Јанева ја нема добиено одлуката, ниту упатен акт за во затвор

Кристијан Ландов

Не се загрозува ниту еден предмет покренат од СЈО со враќањето на повторно одлучување, вели Заев

Ана Ололовска

Разрешен поротникот Сандев, четири предмети од СЈО ќе почнат од почеток

Кристијан Ландов

Џолев ќе одлучи дали ќе побара разрешување за поротникот кој може да врати четири предмети на СЈО од почеток

Кристијан Ландов

Јавното обвинителство ќе им понуди вонсудска спогодба на вработените во СЈО

Ана Ололовска