Катица Јанева им се соблекла на ревизорите по долна облека додека и презентирале извештај за работењето на СЈО

Од:

Поранешната специјална јавна обвинителка, Катица Јанева, им се соблекла по долна облека на ревизорите кои  ги презентирале наодите за финансиското работење на веќе згаснатото Специјално јавно обвинителство. Информацијата за „А1он“ ја потврдуваат и од МВР, од каде велат дека е направен и записник за констатиран прекршок.

„Во 10.30часот, К J. (1965)  по наредба од Кривичен Суд – Скопје била спроведена во Државен завод за ревизија, во палата „Емануел Чучков“, каде го нарушила јавниот ред и мир со дрско и непристојно однесување на јавно место. Сочинет Записник за констатиран прекршок“, велат од МВР за „А1он“.

Поради однесувањето на Јанева била повикана и екипа на Брзата помош, а потоа е префрлена во станот во центарот на Скопје, каде издржува мерка куќен притвор за предметот „Рекет“.

Би можело да ве интересира

СЈО замина во историјата, предметите во рацете на Јавното обвинителство за организиран криминал

Ана Ололовска

Фетаи: Новиот закон за ЈО им дава можност на обвинителите да се справат со криминалот

Ана Ололовска

Дескоска: СЈО згасна, но не и предметите кои ги отвори

Ана Ололовска

Ристоска на последниот работен ден на СЈО: Горчлив е вкусот на разделбата и сите неостварени планови

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Адвокатите на Јанева: Казната е превисока, вака доверба во судот не се враќа

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Русковска: За Јовановски очекував поголема казна, а за „Империја“ не закочи коронавирусот

Кристијан Ландов