Касами: Во Берлин не ја добивме посакуваната вест, Заев веднаш да ги распише ветените избори

Од:

Бидејќи денес во Берлин не се одржа ветувањето за почнување на преговорите со ЕУ овој месец, а и не се дадени гаранции дека датум може воопшто да се добие во текот на годинава, го охрабруваме премиерот да го одржи ветувањето и веднаш да распише предвремени парламентарни избори, изјави претседателот на Движењето Беса, Билал Касами.

Тој додаде и дека по ваквите избори сигурно ќе дојде политичка елита што ќе обезбеди сигурна европска иднина и интегрирање на државата во Европската Унија.

„Северна Македонија треба да добие датум за преговори не поради неуспехот на Владата да ги аплицира очекуваните реформи, но поради убедувањето и определбата на сите граѓани на државата“, смета лидерот на Движењето Беса.

Би можело да ве интересира

Уште девет членки на ЕУ се потпишаа на писмото со кое се бара преговори за С.Македонија во март

Ана Ололовска

Дендиас: Не знам дали можеме да ја смениме француската политика, но ќе се обидеме

Ана Ололовска

ЕП ќе ги повика сите земји-членки на ЕУ да ја ратификуваат Истанбулската конвенција

Ана Ололовска

Пленковиќ: За Западен Балкан ништо не е поважно од европската перспектива

(ВИДЕО) Борисов: Мицкоски ме увери дека влезот на земјата во ЕУ и НАТО е приоритет за ВМРО-ДПМНЕ

Сасоли: Блокадата на Скопје и Тирана покажува дека се потребни реформи во ЕУ

Ана Ололовска