Касами: Уставни измени само доколку го рефлектираат мултиетничкото општество

Од:

Уставни измени само доколку го рефлектираат мултиетничкото општество на државата. Ова е одговорот на новинарското прашања до тетовскиот градоначалник и воедно претседател на Движење Беса Биљал Касами за предлогот на Христијан Мицкоски при уставните измени да се земе хрватскиот модел.

-Ние сме отворени да разговараме за секаков модел кој ја рефлектира реалноста во Северна Македонија. Македонија е мултиетничко општество и државата треба да биде регулирана за да ги рефлектира правата и обврските на граѓаните согласно нивните различности. Така што, секоја дискусија поширока за уставна регулација на државата за нас е добредојдена. Сме заинтересирани да бидеме дел, но не сме заинтересирани да разговараме за било каков било модел кој не рефлектира на мултиетничкиот карактер на општеството во Северна Македонија, истакна Биљал Касами денеска од Тетово.

Би можело да ве интересира

Мицкоски: Сценариото на оската ДУИ – СДСМ и структури од поранешното раководство во ВМРО-ДПМНЕ нема да помине, уставни измени под бугарски диктат нема да има

Предраг Петровиќ

Радев: Уставните измени се европски, а не бугарски барања

Рот: Не е време за меѓусебни уцени, ЕУ има јасни очекувања

Катерина Ѓуровски

Ковачевски-Сарацин: Одлуката за уставните измени е одлука да се биде дел од ЕУ, Северна Македонија да продолжи по европскиот пат

Ковачевски: Пред нас е усогласување на ставот на политичките партии за уставните измени

Демократски сојуз: Криминално водство на државата не може да биде кредибилен фактор пред странците ,а уште помалку да ги штити националните и државните интереси