Карневалот во Струмица и официјално откажан

Од:

Почитувајќи го заклучокот на Владата и препораките на Министерството за здравство, Општина Струмица и Организацискиот одбор на карневалот ги откажуваат сите манифестации од програмата на „Струмичкиот карневал 2020“, информираше попладнево на прес-конференција градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски.

Додаде дека со откажувањето на карневалските манифестации се избегнува и најмалиот ризик за евентуално ширење на коронавирусот.

– Општина Струмица континуирано ја следеше и понатаму ќе ја следи актуелната состојба и апелира до граѓаните за релевантни да ги сметаат само информациите од компетентните институции, а не од непотврдени извори. За сите понатамошни одлуки со карневалските случувања ќе следуваат дополнителни информации, рече градоначаникот Јаневски.

Според претседателот на Организацискиот одбор на Струмичкиот карневал, Александар Цицимов, за евентуално одржување на главните манифестации на карневалот ќе се одлучува заедно со карневалските групи.

-Ние апсолутно го почитуваме нивното мислење, но од тоа што се случи на вчерашниот консултативен состанок со нив, каде што повеќето од нив беа за одложување на карневалот, мислам дека се расположени во еден друг термин, откако ќе заврши оваа кризна состојба, да го утврдиме терминот и во тој термин, мислам, дека ќе треба да го повториме Струмичкиот карневал, пред се, заради јубилејот, но уште повеќе поради огромниот труд на нашите карневалски групи за да излезе на виделина пред публиката и се надевам пред гостите кои ќе дојдат во тој период на карневалот, рече Цицимов.

На Интернационалната карневалска вечер, што беше закажана за утре, требаше да учествуваат 46 карневалски групи од земјава и странство, со над 1.200 учесници.

Би можело да ве интересира

Зоран Рујак, археолог: Постои потреба од доистражување на Цареви кули

Ландов

Кривични пријави за двајца тинејџери кои ограбиле пензионерка во Струмица

А1он

По десет години струмичките пожарникари извлекоа пешачки мост од бездна урнат од поплава

Ана Ололовска

ОЈО Струмица предложи казни од по 500 евра за 25 лица за непочитување на полицискиот час

А1он

МВР за упадот кај донациите од Заеви: Интервениравме поради непочитување на забраната за движење

А1он

Заев: ВМРО-ДПМНЕ злоупотреби државни институции за партиски интереси

Ана Ололовска