Камчев со Брза помош однесен на Клиниката за кардиологија, се жалел на болка во градите

Од:

Бизнисменот Орце Камчев е однесен со Брза помош на Клиниката за кардиологија во Скопје, откако тоа го побарале неговите адвокати. Информацијата за “А1он” ја потврди директорот на затворот “Шутка” во Скопје, Филип Андов. Камчев се пожалил на болки во градите, поради што му се прават прегледи.

“Спреведен е со дозвола од Кривичен суд по барање на одбраната”, вели кратко Андов за “А1он”.

Пред повеќе од една недела му се одредени нови 30 дена на Камчев за предметот „Плацеви на Водно“ во кој е обвинет, а поради опасност од бегство по барање на обвинителката Лиле Стефанова. Судењето против бизнисменот Јордан Камчев, обвинет во случајот „Плацови на Водно”, ќе почне на 16 јули.

„А1он“ повеќе пати се обрати во затворот „Скопје“ од каде велеа дека Камчев е редовно проверуван од домскиот доктор, нема поплаки за неговата здравствена состојба, односно дека нема проблеми со здравјето. Оттаму посочуваа и дека редовно му била давана и пропишаната хронична терапнија.

Бизнисменот Орце Камчев, во март, кога му беше одреден првиот притвор, негираше дека сакал да бега, како што образложи Агенцијата за национална безбедност. Тој рече “Ма какво бегање”, одговарајќи на прашањето од „А1он“ дали планирал бегство.

Би можело да ве интересира

Камчев останува во притвор, судот ја одби понудената гаранција

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Адвокатот на Камчев: Се сомневаме на пристрасност од застапникот на обвинението

А1он

Андов демантира дека Камчев се лекува со сол и газирана вода во затворот во Шутка, немал висок притисок

Камчев тврди дека здравствената состојба му е „исклучително алармантна“, не сака на Кардиологија

Жарко Настоски

Директорот на затворот во Шутка: Докторите не укажаа на нарушено здравје кај Камчев, ниту дадоа дополнителна терапија

Кристијан Ландов

Камчев повторно пренесен на Кардиологија, се гушел и имал силна главоболка

Жарко Настоски