Калеска-Ванчева: Нема суштинска разлика во новиот предлог закон за јавно обвинителство

Од:

Новиот предлог закон за јавно обвинителство нема суштински разлики во однос на претходниот, изјави денеска пратеничката Снежана Калеска-Ванчева од СДСМ, но додава дека не би сакала да коментира пред за него да се разговара и да се изјасни опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

– Доставен е нов изготвен предлог на закон за јавно обвинителство до најголемата опозициска партија за да го разгледаат и да дадат свое мислење и да се донесе закон. Искрено се надевам дека ова ново понудено законско решение ќе биде прифатливо за да седнеме и онака како што налага Деловникот, нис конструктивна собраниска расправа да донесеме закон, консензуално, бидејќи ваков закон може да биде добар само ако биде донесен со консензус, изјави Калеска Ванчева.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Ќе работиме посветено за подобар живот на нашиот народ, заедно можеме многу подобро

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Заев: Сите кои ги делат нашите принципи се добредојдени, како ДУИ ќе се позиционира, зависи од нив

Габриела Димковиќ-Мишевска

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да престане да шири неоснована паника, ситуацијата е под контрола

Ана Ололовска

Заев: Коалицијата со Беса е историска и победничка

Габриела Димковиќ-Мишевска

ВИДЕО: Заев и Касами потпишаа Декларација за заеднички настап на изборите на 12 април

Габриела Димковиќ-Мишевска

(ВИДЕО) Васев: ВМРО-ДПМНЕ ги дели граѓаните, СДСМ ги обединува во едно општество за сите

Ана Ололовска