Кај „Штипска клучка“ во возило на Aрачиновец пронајдени десет илегални мигранти

Од:

Полицијата синоќа во 21:30 часот на aвтопатот Велес – Скопје кај местото викано „Штипска клучка“ при контрола на возилото марка „Опел Омега“ со скопски регистарски ознаки управувано од 53 годишниот И.М. од Арачиново во возилото пронашла десет илегални мигранти.

Како што информираат од СВР Велес,се работи на расчистување на случајот.

Како што појаснува портаролот Верољуб Додевски, по целосно документирање на настанот ќе биде поднесена соодветна пријава против 53 – годишниот И.М од Арачиново.

Би можело да ве интересира

Спасени 107 мигранти на грчките острови Лезбос и Кос

Албанскиот брод „Орику“ спаси 36 илегални мигранти во Егејско Море

Над 300 мигранти сѐ уште заглавени во брод на Медитеранот, ЕУ преговара

Ана Ололовска

Еврокомисија: Пет држави ги преземаат мигрантите од бродот „Опен Армс“

Ана Ололовска

Обвинителството нареди итно евакуирање на мигрантите од бродот „Опен армс“, веќе се префрлени на Лампедуза

Ана Ололовска

Лекари без граници: Потона брод со 100 мигранти во близина на Либија