Кај гевгелиско Прдејци пронајдени седум лица мигранти, приведени двајца криумчари

Од:

На влез во гевгелиското село Прдејци, рано утрово околу 1.30 часот, полициски службеници ги уапсиле З.Г. (20) и Д.М.(19), двајцата од Косово бидејќи во возилото со кое се превезувале биле пронајдени мигранти.

– При контрола во возилото „фолксваген туран“ кое го управува З.Г., а сопатник бил Д.М., биле пронајдени седум лица мигранти од Сирија, соопштија денеска од МВР.

Тие биле задржани во полициската станица во Гевгелија и по целосно документирање на случајот, во координација со јавен обвинител, против нив ќе биде поднесена соодветна пријава.

Би можело да ве интересира

Европол: Уапсени 19 членови на групата што криумчарела мигранти

Учесник во сообраќајка превезувал мигранти, странците избегале од местото на несреќата

А1он

Приведен криумчар на мигранти кај Демир Капија

А1он

За криумчарење мигранти во Грција уапсени и притворени државјани на Македонија

Приведен криумчар на мигранти во Гевгелија, пронајдени осум лица од Сирија

А1он

Пронајдени 10 мигранти од Сирија во возило на автопатот Куманово – Крива Паланка