Каевски: Институциите да постапат по скандалот со парцелите на човек близок до Трпковски

Од:

Вчера објавивме како еден близок човек до градоначалникот на општина Сопиште, Стефче Трпковски за краток период стекнал сопственост на различни парцели во Долно Соње, општина Сопиште. Денеска, ги повикуваме надлежните институции да постапат по допрен глас и да испитаат дали и каква позадина има во овој случај рече на пред конференција пратеникот на СДСД Дарко Каевски.

„Како е можно еден човек близок до актуелниот градоначалник Трпковски за краток временски период да купи над 30.000 метри квадратни земјиште и дали овде станува збор за дил ориентед релации кум-кумашин, како во времето на Никола Груевски и богатење на грбот на граѓаните? Наместо по социјалните мрежи напразно да се заканува со тужби, Трпковски треба да излезе пред јавноста и да одговори: Како негов близок за само неколку години станал сопственик на илјадници метри квадратни земјиште? Која е неговата улога во овој скандал со „парцели во Долно Соње“ од 30.000 метри квадратни“ ш вели Каевски.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Се формира Интервентен фонд за земјоделство, дополнителни 250 милиони денари за земјоделците

Прифатени три, од четирите кандидатури за претседател на СДСМ

Петровска: Враќањето на Ставрески е доказ дека ВМРО-ДПМНЕ не е поместена од режимската матрица

СДСМ: Мицкоски е против успесите на државата, против интересите на граѓаните

Пријавите на четворицата кандидати за лидер на СДСМ на верификација

(ВИДЕО) Јанчева: Со поништувањето на јавниот оглас, Арсовска спречи вработување на 20 пожарникари во Град Скопје

Ана Ололовска