Каевски: Институциите да ја испитаат улогата на Мицкоски во спорниот тендер

Од:

Додека Христијан Мицкоски молчи, јавноста очекува одговори за неговата улога во сомнителниот тендер од 136 милиони евра наменети за пречистителната станица во Скопје. Токму овој тендер беше причината за кавгата помеѓу градоначалничката на Скопје Данела Арсовска и директорот на ЈП Водовод и канализација Златко Перински, двајцата кадри на Мицкоски рече на прес конференција портпаролот и пратеник на СДСМ Дарко Каевски.

dobivaj vesti na viber

– Токму Арсовска во јавноста посочи дека Мицкоски имал повеќе информации за деталите од тендерот, нешто што тој не би смеел да го знае, имплицирајќи негова директна вмешаност во тендерот. Затоа, надлежните институции мора да го расчистат овој случај, да ги земат предвид сите аспекти и да се лоцираат одговорните. Некогашниот шпицен кандидат за премиер, Мицкоски, сега изигрува шпицен градоначалник за да се меша во тендери, за да има влијание и да остварува лични интереси и интересите на одредени бизнис групи рече Каевски.

Би можело да ве интересира

Ковачевски до Мицкоски: Дали на домашни и странски политичари им велиш дајте ми власт и ќе го сменам Уставот?

Ана Ололовска

Ковачевски: Очекувам намалување на цените на основните производи за 10%

Ана Ололовска

Богоев: СДСМ инвестира во рамномерниот развој и се грижи за граѓаните, ВМРО-ДПМНЕ е симбол за неработење

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Николова: Пратеници на ВМРО-ДПМНЕ бараат средства за изградба на веќе изградено училиште во Аеродром

(ВИДЕО) Шутаров: ЈСП ќе набавува гориво по 118 денари за литар каде ќе завршува разликата?

Горан Наумовски

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ предизвика катастрофа во Скопје, градот нема јавен превоз