Јункер: Скопје и Атина да го направат тоа што историјата го бара од нив

Претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер, ги повика Грција и Македонија да го завршат процесот за името во определените рокови.

Одговарајќи на новинарско прашање на прес конференција со романскиот претседател, Клаус Јоханис, Јункер изјави дека е “импресиониран од храброста“ на Зоран Заев и Алексис Ципрас.

-Ретки се оние кои пред историјата носат таква одговорност и би сакал овој процес да биде заклучен успешно и во определените рокови, можам само да ги охрабрам двете земји, двата парламенти да го направат тоа што историјата го бара од нив, изјави Јункер.

Би можело да ве интересира

Панајотопулос: Ако се почитува Договорот од Преспа може да имаме подобра иднина

Ана Ололовска

Мицотакис ги ограничува негативните последици од Преспа, за властите во земјава Грција ќе го почитува Договорот

Ана Ололовска

Ограничување на негативните последици од Договорот од Преспа во приоритетите на грчкото МНР

Татјана Ташкова

Берлин очекува новата грчка Влада да го почитува Преспанскиот договор

Ана Ололовска

Шојбле го пофали Ципрас за Договорот од Преспа

Ана Ололовска

Мицотакис: Договорот од Преспа не може еднострано да се поништи

Ана Ололовска