Југ: Беа обвинети тројца милионери и ослободени без цент гаранција

Од:

Обвинетиот Игор Југ, кого кривичниот суд го осуди на затвор од 12 години за крвавиот четврток рече дека има 4 деца и сопруга и дека нема намера да бега.

„Каде јас голо куче би побегнал. Терористи се кријат во африкански и јужноамерикански земји. Што би правел? Би му ги дресирал кучињата на Орбан?“, рече Југ.

„Заедно со мене беа обвинети тројца милионери и ослободени без цент гаранција. Зошто никој не се посомнева дека ќе избегаат? Не избегаа, зашто знаеја дека ќе бидат аменстирани“, рече обвинетиот пред судот.

Југ рече дека да направел 10% од она што го направил за Македонија, во неговата родна Хрватска, ќе бил прогласен за херој.

„Не е фер 12 години, требаше и јас да изедам 15-ка“, рече Југ.

„За дом спремни увјек и навјек”, рече обвинетиот.

Судијката Кацарска го опомена обвинетиот Влатко Трајковски иронијата да ја остави за дома, откако Трајковски претходно иронично рече дека веднаш штом излезе од судницата ќе избега.

Васко Маглешов

Би можело да ве интересира

Советот на јавни обвинители ги спаси од дисциплинска обвинителите кои не постапија на крававиот четврток

Васко Маглешов

Пресудата за 27 април е на 1056 страници, адвокатите сметаат дека рокот за жалба е прекраток

Татјана Ташкова

ВИДЕО: Ќе се бара екстрадиција за Груевски како организатор на 27 април

Ана Ололовска

Кацарска нема да ги суди организаторите на „27 април“

Ана Ололовска

Ем помилувани за 27 април ем бараат два милиона евра трошоци за адвокатите

Васко Маглешов

Куќен притвор за тројца обвинети организатори на крвавиот четврток

Татјана Ташкова