(ВИДЕО) Јанушев: Пресудите се нарачани, казните драконски

Од:

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ, преку генералниот секретар Игор Јанушев, реагираше дека казните за крвавиот четврток се драконски, а пресудите биле претходно нарачани и напишани без да се земат предвид доказите.

„Погребувањето на правото се вика 211 години затвор. Се потврди дека казните се драоонски зашто се суди од политички мотиви. Пресудите и прогонот нема да му помогнат на Заев“, рече генералниот скеретар на партијата на денешната прес-конференција.

Тој потенцира дека директорот на БЈБ, Митко Чавков, кој на 27 април 2017 преземал мерки за ситуацијата да не ескалира е осуден, а како што рече, за МВР од каде не било преземено ништо нема постапка.

Јанушев не ја искоментира ослободителната пресуда за Дурловски, како и посебно за останатите осудени лица освен за Чавков, за кој рече дека е добар пример и доказ оти власта прави политички прогон.

Галена Николовска-Ризвановиќ

Би можело да ве интересира

Мицевски: Ребалансот на Буџетот ја покажува неефикасноста на институциите

(ВИДЕО) Трипуновски: Функционерот на СДСМ, Кире Неделковски проневерил 300.000 евра од Сојузот на тутунопроизводители!

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Стоилковски: Барањата за притворот на Јанева се фарса, истрагата да се насочи кон главата на октоподот

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Затуроска: Пратеничките групи да го поддржат предлогот за анкетна комисија за СЈО

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Јаулески: Заев има пари за реновирање на своето партиско седиште, но нема за младите

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Русковска треба да го амнестира Заев по четврти пат за криминал

Ана Ололовска