Истрага за обид за убиство во Струмица

Од:

Основното јавно обвинителство Струмица донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица, на возраст од 32 и 31 година, од кои првиот е осомничен за кривично дело – Убиство од член 123 став 1 во врска со член 19 (во обид) од Кривичниот законик, додека вториот е осомничен за поттикнување да го изврши делото.

На 17 јули, во раните утрнски часови, во магацински простории на дискотека во Струмица, првоосомничениот со намера се обидел да лиши од живот две лица, а второосомничениот со умисла го поттикнал да го стори кривичното дело.

По претходна вербална расправија помеѓу второосомничениот и еден од оштетените, двајцата осомничени дошле во магацинските простории на дискотеката. Првосоомничениот во рака држел пиштол марка ЦЗ ВЗОР 50 со кој се заканувал, додека второосмничениот му упатил удар со бокс на еден од оштетените.

Започнале меѓусебно да се борат и паднале на земја, по што првоосомничениот се обидел да испука со пиштолот во оштетените, додека второосомничениот за цело време го охрабрувал да пука. Едниот од оштетените станал и почнал да бега. Кога првоосомничениот почнал да го репетира пиштолот и да нишани кон вториот оштетен, бил совладан од сведок на настанот и пиштолот му бил одземен.

Јавниот обвинител до судијата на претходна постапка достави предлог за определување мерка притвор на осомничените. Предлогот е прифатен, а Основниот суд во Струмица на осомничените им определи притвор во траење од 30 дена.​

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: ЈО веднаш да почне постапка кај три од четирите компании кои го добија тендерот за надзор на автопатиштата

ВИДЕО: Карневалска магија во Струмица

Катерина Павлова-Николовска

Во Струмица одбележана 19-годишнината од загинувањето на претседателот Трајковски

IQOS караванот ќе ја посети Струмица за време на Струмичкиот карневал

Скопјанец продавал дрога во продавница за миленици

Лекари пронашле почината жена

Горан Наумовски