Истрага против италијански државјанин фатен со марихуана на скопскиот аеродром

Од:

Наредба за спроведување истражна потапка против едно лице поднесе Основното јавно обвинителство Скопје, поради основано сомнение дека 38-годишен италијански државјанин сторил кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“ од член 215 став 1 од Кривичниот законик, соопшти МВР.

– На 17 мај, на Меѓународниот аеродром Скопје, при личен преглед на осомничениот, во неговата патна торба биле пронајдени 8,01 грама марихуана, 3,33 грама хашиш и 18 милилитри хашиш масло, посочуваат од Министерство.

Поради опасност од бегство, надлежниот јавен обвинител до Основниот кривичен суд Скопје достави и предлог за определување мерка притвор за осомничениот.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Уапсени се 12 шверцери со дрога и оружје, претресени 20 локации во Скопје

Жарко Настоски

Арсовски: Законот за марихуана е приватен закон на Заев за лично богатење на неговиот нарко картел

Прозводителите на медицинскa марихуана ќе можат да ја продаваат по светот како дрога

Жарко Настоски

Детали за грозоморниот сексуален напад во Гостивар: Тинејџерот насила ја одвел 12-годишната роднина во стадионски тоалет

Жарко Настоски

Притвор за дилер на дрога​

Ана Ололовска

Поведена постапка против скопјанец за недозволено поседување на оружје

Ана Ололовска