Инфективна клиника: Девојка со морбили и бронхопневмонија во критична состојба

Од:

На Клиниката за инфективни болести една 16-годишна девојка која има морбили и бронхопневмонија е во животозагрозувачка состојба и е на механичка вентилација, а две деца и двајца возрасни се во потешка здравствена состојба како последица на заболувањето, информираа од таа јавна здравствена установа.

Од Клиниката посочуваат дека во изминатите 24 часа амбулатски биле прегледани четворица пациенти меѓу кои едно невакцинирано осуммесечно бебе од скопското село Шишево, четиримесечно бебе од Сарај и двајца возрасни од Чаир.

На Клиниката се хоспитализирани 35 пациенти од кои 14 возрасни и 21 дете.

Би можело да ве интересира

Жена ограбена додека лежела на клиника

А1он

СЗО: Бројот на случаи на сипаници во светот во голем пораст

Ана Ололовска

Министерството за здравство, УНИЦЕФ и СЗО со заеднички апел – да се делува за да се спречи можна зараза со морбили

А1он

ВИДЕО: Пожар на Клиниката за радиологија, евакуирани вработените и пациентите

Мери Јордановска

За една недела се одложува нормализирањето на работата на клиниките

А1он

СВЕТОТ ВО 2019: Епидемијата на сипаници како глобален пораз

Ана Ололовска