Инцидент во Струга: Локал на седми кат не ги пуштил пазарните инспектори во контрола оти имало свадба, записник правеле од приземје

Од:

За празникот Голема Богородица инспекторите на Државниот пазарен инспекторат начекале свадби и веселби по кафеани во Берово, Крива Паланка, Велес и Струга. За сите локали, Инспекторатот најави кривични пријави за непочитување на протоколите. Директорот на ДПИ, Стојко Пауновски, вели дека во Струга имало инцидент при контролата за време на празникот Голема Богородица во петокот.

„Во угостителскиот објект ’Скај Дрини’ во Струга инспекторите имале големи проблеми да влезат. Локалот е на седми кат, се гледало дека има организирана веселба, но инспекторите едвај успеале да влезат. Не им дозволувале да се качат на седмиот кат, па морале записникот да го прават од приземје“, вели директорот Пауновски за „А1он“.

Ова е втора кривична пријава на „Скај дрини’ во Струга. Инспекторите вторпат затекнуваат организирана веселба.

Во петокот, покрај свадбата во Струга, пазарните инспектори фатиле веселби со многу луѓе во угостителскиот објект „Двориште“ во Берово, во „Селект“ во Крива Паланка и „Ве ве Тивес“ во Велес. Сите ќе добијат кривични пријави и им се заканува казна од 5.200 евра или една година затвор.

Би можело да ве интересира

Нова финта за изигрување на мерките: Плаќаат ноќевање за да можат и по 21 часот да останат во хотелските ресторани

Маја Илиевска-Пачемска

Предлог-протокол за работа на рестораните за свадби и ноќните клубови ќе биде доставен до Комисијата за заразни болести

Ана Ололовска

Драматично породување во возило на Брза помош на патот Струга-Дебар

Николовски: Здравствениот инспекторат постапува според надлежностите во случајот со директорот на струшката болница

Жарко Настоски

Загадена водата за пиење во Струга

Жарко Настоски

Обилните дождови ја заматија струшката вода, издадена препорака да не се пие

Жарко Настоски